سه نمونه خوب از تحقیقات بازار موبایلی که اجرا شده‌اند

سه نمونه خوب از تحقیقات بازار موبایلی که اجرا شده‌اند
توسط

سازمان‌ها به منظور مناسب‌سازی پیشنهادات خود با سلیقه مشتریان، که به سرعت در حال تغییر است، به طور فزاینده‌ به دنبال روش‌های نوینی می‌گردند که در لحظه به مشاهدات مصرف‌کنندگان دسترسی داشته باشند. درحالی که جلوتر بودن از این روند چالش‌های جدیدی را برای محققان ایجاد می‌کند، ظهور فناوری موبایل فرصت‌های جدیدی را در حوزه تحقیقات بازار موبایلی پیش روی شرکت‌ها می‌گذارد.

تحقیقات بازار موبایلی تنها به ارسال نظرسنجی‌های اس‌ام‌اسی محدود نمی‎شود. بیشتر شرکت‌های آینده‌نگر از تحقیقات بر پایه موبایل برای پروژه‌ها خلاقانه و سطح بالاتر استفاده می‌کنند؛ از جمع‌آوری بازخوردهای مشتریان موبایلی بر پایه موقعیت مکانی گرفته تا استفاده از فیس‌بوک و رهگیری محصولات لایک شده توسط مشتریان. این‌ها می‌توانند نمونه‌های خوبی باشند برای شرکت‌هایی که می‎خواهند به موقع و دقیق از ذهنیت مشتریان آگاه شوند.

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به سه نمونه خلاقانه از مطالعات و تحقیقات بازار موبایلی که هر یک از آنها می‌تواند در مطالعات هر شرکتی موثر واقع شود.

تجربه آنباکس کردن

حتما ویدئوهایی که کاربران هنگام باز کردن جعبه محصولات جدید ضبط می‌کنند و از تجربه خرید خود می‌گویند را دیده‌اید. این تجربیات دست اول از محصولات می‌تواند اطلاعات فوق‌العاده با ارزشی در اختیار کسب و کارها بگذارد تا از احساس و تجربه واقعی مشتریان خود مطلع شوند. اما چه روشی برای جمع‌آوری این بازخوردها وجود دارد؟

نظرسنجی کردن از مشتریان هنگام آنباکس کردن محصولات جدید روش بسیار خوبی برای سنجش این نوع بازخوردها است. مثلا قرار دادن یک کارت QR کد در جعبه محصول، که با اسکن کردن آن صفحه نظرسنجی باز می‎شود، راه خوبی برای دریافت نظرات و تجربیات اولیه مشتریان است.

در واقع شما این شانس را به مشتری می‌دهید تا در همان لحظات اولیه خرید تجربه خود را با شما درمیان بگذارد؛ گویی که در زمان باز کردن محصول، خود شما کنار مشتری حضور دارید.

ادغام QR کد با شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی بخش بزرگی از زندگی شخصی مشتریان را در بر می‌گیرند بنابراین فرصت مناسبی است تا از این پتانسیل برای تعامل با آنها استفاده کرد.

شرکت مشهور Diesel در یکی از کمپین‌های بازاریابی خود به خوبی توانسته است از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی استفاده کند. این شرکت با الگو گرفتن از ایده لایک کردن فیسبوک، QR کدهایی را کنار هر یک از محصولاتش قرار داد تا مشتریان با اسکن کردن این کدها بتوانند نظرشان را در مورد آن محصول در فیسبوک منتشر کنند.

این روش نه تنها راهی عالی برای بازاریابی دهان به دهان در شبکه‌های اجتماعی است؛ بلکه روشی قدرتمند برای جمع‌آوری آنی نظرتان مشتریان است که مشخص می‌کند در هر لحظه کدام یک از محصولات شرکت بیش از سایرین محبوب‌تر است.

بازخورد براساس موقعیت مکانی

فناوری بازخوردهای موبایلی بر اساس موقعیت روز‌به‌روز در حال پیشرفت است. این فناوری به کسب‌وکارها امکان می‌دهد تا بتوانند بازخوردهای مشتریانش را بر اساس موقعیت مکانی بسنجند و در لحظه به این بازخوردها دسترسی داشته باشند.

به طور مثال کوکاکولا در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی خود نشان داد که استفاده از فناوری بازخورد بر اساس موقعیت مکانی چقدر می‌تواند موثر باشد. این شرکت به هر یک از نفرات شرکت‌کننده در کمپین، که در یک پارک تفریحی برگزار شد، دستبند RFID داد که به حساب فیس‌بوک آن شخص وصل شده بود.

در کنار هر یک از وسایل سرگرمی اسکنری قرار داشت که شرکت‌کنندگان با اسکن کردن دستبند خود می‌توانستند همان لحظه پستی در فیس‌بوک بفرستند و کوکاکولا را لایک کنند.

با رشد استفاده از فناوری RFID و فراگیر شدن ساعت‌های هوشمندی که به اینترنت متصل می‌شوند به سادگی می‌توان چنین ایده‌هایی را پیاده‌سازی کرد و درلحظه به نظرات و بازخوردهای مشتریان دست یافت.

فناوری‌های موبایلی آینده تحقیقات بازار را شکل می‌دهند و با سرعتی که در حال پیشرفت و تکامل هستند که فرصت‌های بی‎شماری برای سازمان‌ها ایجاد می‌کند. مثال‌ها بالا تنها چند نمونه از روش‌هایی بود که می‌توان با کمک آنها به اطلاعات ارزشمند، غنی و دقیق از مشتریان دست پیدا کرد.

منبع

Share

مترجم و تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *