تحقیقات بازار چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

تحقیقات بازار چیست و چگونه از آن استفاده کنیم
توسط

تحقیقات بازار یا Market Research در واقع راهی است تا این سوال را از مشتریان فعلی یا خریداران بالقوه بپرسیم که آنها چه می‌خواهند. به بیان دیگر تحقیقات بازار یک روش جمع‌آوری سیستماتیک و منظم اطلاعات در مورد بازار هدف یا گروهی از مشتریان فعلی یا احتمالی است تا با تحلیل آنها، شناختی از انتظارات و عملکرد مشتریان پیدا کنیم و بدانیم نظرشان در مورد یک محصول یا سرویس چیست.

کسب و کارها تحقیقات بازار را برای سنجش ایده تجاری یا تعیین ریسک راه‌اندازی یک تجارت جدید یا توسعه و بهبود کسب و کار خود انجام می‌دهد و از مشتریان بالقوه نظرشان را در مورد یک محصول، سرویس یا شرکت فرضی جویا می‎شوند.

چه زمانی تحقیقات بازار کنیم؟

کسب و کارها و کارآفرین‌ها معمولا تحقیقات بازار را قبل از عرضه یک محصول جدید، معرفی یک قابلیت جدید یا ورود به بازار منطقه‌ای جدید انجام می‌دهند.

تحقیقات بازار به شرکت‌ها این نگرش را می‌دهد که بازار آنها ممکن است نسبت به تغییرات چه واکنشی نشان دهد بدون اینکه ریسک یا هزینه‌ای در بر داشته باشد. تحقیقات بازار اغلب نقایص جدی بیزینس پلی را آشکار می‌سازد که پیش از عرضه محصول یا سرویس باید برطرف شود؛ در غیر اینصورت درستی مفروضات موجود را تایید می‌کند.

با رخ دادن هر اتفاقی که می‌تواند بر محصول یا بازار شما اثر بگذارد، مثل ورود رقبای جدید، نیاز دارید تا تحقیقات بازار جدیدی انجام دهید.

مثلا اگر در زمینه تولید کفش ورزشی فعالیت می‌کنید، و فردی که در المپیک مدال طلا گرفته است از کفش شرکت رقیب شما استفاده می‌کند، نیاز دارید تا تحقیقات جدیدی انجام دهید و ببینید موقعیت محصول شما در بازار چقدر تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته است.

اگرچه ممکن است این موضوع مشکلی بزرگ به نظر برسد، یک بررسی درست ممکن است نشان دهد این برد اهمیتی برای مشتریان هدف شما نداشته است.

»» بیشتر بخوانید: کسب و کارها چگونه از تحقیقات بازار استفاده می‌کنند؟

چگونه تحقیقات بازار موثر داشته باشیم؟

بدون داشتن موضوعی روشن تحقیقات بازار نکنید. تنها پرسیدن این سوال که «چه کفش ورزشی مورد علاقه شماست و چرا؟» نتایج درست و به‌دردبخوری در اختیارتان نمی‌گذارد. بهتر است این ۴ موضوع را در طراحی مطالعات خود مد نظر قرار دهید:

اطلاعات بازار

هرچه بازار بزرگ‌تری داشته باشید دستیابی به آن پرهزینه‌تر خواهد بود. بنابراین باید تلاش کنید تا آنجا که می‌شود بازارتان را کوچک‌تر کنید تا بودجه شما تحت کنترل باقی بماند. به طور مثال ممکن است تصور کنید پدر و مادرها بهترین بازار برای محصول شما هستند اما تحقیقات بازار نشان دهد آنها نیازی به آنچه شما می‌فروشید ندارند.

تقسیم بندی بازار

این سوالات به شما امکان می‌دهند تا بازار هدف خود را به گروه‌های مختلفی، با صفات مختلف تقسیم کنید و پیام‌هایتان را متناسب با هر بخش تنظیم نمایید. تحقیقات بازار ممکن است نشان دهد مردان و زنان الگوی خرید متفاوتی برای محصول شما دارند و این چیزی است که شما باید آن را درست یا از به سود خود بهره‌برداری کنید.

روند بازار

درک رفتار مشتریان به شما کمک می‌کند تا از رقبای خود پیشی بگیرید و جلوتر از آنها حرکت کنید. برای مثال فهمیدن اینکه بهترین مشتریان‌تان خرید از فروشگاه‌های فیزیکی را متوقف کرده‌اند و به جای آن رو به خرید آنلاین آورده‌اند، کمک می‌کند تا کانال‌‌های تبلیغاتی خود را تنظیم کنید و از بودجه خود بهتر استفاده نمایید.

تجزیه و تحلیل SWOT

این کلمه مخفف Strengths، Weaknesses، Opportunities و Threats است. تجزیه و تحلیل نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات کمک می‌کند تا بفهمید در چه بخش‌هایی از بازار نسبت به سایر رقبا موفق‌ترید و فرصت‌ها و آسیب‌پذیری‌هایتان کجاست. سوالاتی مثل «محصول A را قابل اعتمادتر می‌دانید یا محصول B را؟» به شما کمک می‎کند تا در پیام‌های آینده نقاط ضعف را هدف قرار دهید یا به تهدیدات در حال ظهور برندتان پاسخ دهید.

»» بیشتر بخوانید: ۴ مرحله تحقیقات‌بازار برای دسترسی به موفقیت.

انواع تحقیقات بازار

دو نوع تحقیقات بازار مختلف وجود دارد که هر دو باید بخشی از استراتژی کلی شما باشد. تحقیقات بازار اولیه از طریق داده‌هایی، که مستقیما از مشتریان به دست آمده است، انجام می‏شود؛ در حالی که تحقیقات بازار ثانویه از دل منابع و اطلاعات موجود بیرون آورده می‌شود.

تحقیقات بازار اولیه: ارتباط مستقیم با مشتریان

این نوع از بررسی نیاز به ارتباط برقرار کردن با مشتریان دارد که می‌تواند به صورت تلفنی، ایمیلی، حضوری یا آنلاین باشد و به دو روش کمی یا کیفی انجام پذیر است.

سریع‌ترین راه برای انجام تحقیقات بازار اولیه کمک گرفتن از شرکت‌هایی نظیر بپرسیم است که این کار را در قبال دریافت هزینه برای شما انجام می‌دهند. از آنجا که این شرکت‌های تحقیقات بازار سنتی برای انجام دادن سفارش هزینه هنگفتی طلب می‌کنند معمولا فقط شرکت‌های خیلی بزرگ به سراغشان می‌روند. اما استفاده از شیوه تحقیقات بازار آنلاین نسبت به سنتی بسیار ارزانتر و سریعتر است.

همینطور شما می توانید بخشی از تحقیقات خود را، با استفاده از روش‎های ارزان‌تر به صورت نظرسنجی‌های آنلاین و در جامعه مشتریان فعلی خود انجام دهید.

تحقیقات بازار ثانویه: استفاده از داده‌های موجود

بسیاری از کسب‌‌وکارها قادر به انجام این نوع از تحقیقات هستند چون در واقع پیدا کردن منابع درست و پردازش داده‌ها آنهاست که بیشتر اهمیت دارد. کافیست داده‌های رفتاری و عملکردی کاربران را ذخیره کرده و آنها را تحلیل کنید تا به درک بهتری از رفتار مشتریان خود برسید.

تحقیقات بازار آنلاین به دلیل داشتن پایگاه داده آنلاین و امکان ردیابی کاربران، این فاز را بسیار آسان کرده است؛ همینطور از زمانی که بسیاری از موسسات دولتی و آموزشی یافته‌های خود را به صورت آنلاین منتشر می‌کنند باعث شده تا اطلاعات بسیار زیادی برای تطابق یا تایید تحقیقات وجود داشته باشد.

همچنین شما می‌توانید، با پرداخت آبونمان سالانه، از داده‌های شرکت‌های تحقیقاتی به صورت گزارش‌های موضوعی، میدانی یا … نیز در تحقیقات بازار ثانویه خود استفاده کنید.

منبع

Share

مترجم و تولید کننده محتوا

نظرات

  1. […] می‌کند، ظهور فناوری موبایل فرصت‌های جدیدی را در حوزه تحقیقات بازار موبایلی پیش روی شرکت‌ها […]

  2. […] کننده یا یک نماینده فروش هستید، در واقع در حال انجام تحقیقات بازار هستید. اما تحقیقات بازار رسمی برای زنده و در حال رشد […]

  3. […] روش برای دسته بندی تحقیقات بازار و به طور کلی تحقیقات علمی توسط تکنیک های کمی در برابر […]

  4. […] هرحال، تحقیقات بازار برای شما و موفقیت طولانی مدت برند شما ضروری است. […]

  5. […] دیگر. در مقاله‌های پیشین به اهمیت تحقیقات بازار، کاربرد تحقیقات بازار و نحوه استفاده از آن […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *