نقش تکنولوژی در سلامت روان

نقش تکنولوژی در سلامت روان

تامین سلامت اقشار مختلف جامعه یکی از مسائل اساسی هر کشوری است که باید از سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد. هرچند متاسفانه تاکنون بعد روانی بهداشت در جهان و به ویژه کشورهای در حال توسعه به دلیل توجه به بیماری عفونی و واگیر دار کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما نگاهی به شیوع اختلالات روانی در کشورهای مختلف اهمیت و ضرورت توجه به حیطه سلامت روان را بیش از بیش نمایان می سازد. بررسی ها نمایانگر آن هستند که ۱۵ درصد از جمعیت جهان در دوره ای از زندگی خود از بیماری های روانی رنج می برند.

بنا به اهمیت و نقش بهداشت روان به عنوان بهترین عامل رشد و توسعه انسان ها باید بیشتر به این بخش اهمیت داده شود. با توجه به بالا بودن میزان شیوع شمکلات مربوط به سلامت روان در ایران و نیز زیان های مادی و معنوی ناشی از این اختلال ها و همچنین کمبود تسهیلات و دسترسی به خدمات به نظر می رسد اقدامات پیشگیرانه بهترین راهکار موجود می باشند. بدیهی است که هرگونه اقدام پیشگیرانه ابتدا مستلزم نوع و نیاز مردم به چگونگی ارائه خدمات می باشد وگرنه در غیر اینصورت اقدامات انجام شده نتیجه مفیدی نخواهد داشت.

برای پی بردن به این مساله انجام بررسی های سلامت روان و اپیدمیولوژی اختلالات روانی در جامعه بسیار مهم است. انجام چنین پژوهش هایی کمک خواهد کرد تا اطلاعات مفید و موثری در زمینه ارائه خدمات در اختیار مسئولیت و دست اندارکاران بهداشتی کشور قرار گیرد تا گام هایی در راستای ارتقای سلامت روان افراد برداشته شود.نتایج این پژوهش ها می تواند اطلاعات پایه و اصولی در زمینه شناخت وضعیت موجود بهداشت روان ارائه دهد تا با آگاهی از این وضعیت برنامه ریزی مناسب در هر سه سطح پیشگیری انجام شود. یکی از نتایج این پژوهش ها این است که افراد در معرض خطر شناسایی می شوند و مسولین بهداشتی درمانی را در مورد پیشگیری از پیامدهای خطرناک بیماری ها و اختلالات روانی مختلف آگاه می سازد وارتقا بهداشت روانی در بین افراد را در پی دارد.

نقشه رسانه و تکنولوژی

امروز نقش و جایگاه رسانه ها در حدی است که نمی توان زندگی را بی حضور آنها قابل تصور دانست. رسانه ها فقط وسیله ی سرگرمی نیستند؛ بلکه در بسیاری از جنبه های فعالیت اجتماعی و فردی ما دخالت و نقش دارند. وسایل ارتباط جمعی تا آنجا در زندگی انسان ها گسترش و توسعه یافته اند و نفوذ آن در زندگی انسانها به حدی است که عصر کنونی را عصر «ارتباطات» می نامند. بعید نیست که انسان امروزی را انسان رسانه ای و فرهنگ جدید را محصول تبلیغات وسایل ارتباط جمعی بدانیم.

در این میان بحث سلامت روان و رسانه بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است و توجه متخصصان چه در زمینه آموزش های مختلف به افراد و یا استفاده از رسانه و تکنولوژی در جهت تحقیقات، به این حیطه معطوف شده است. به طور سنتی در کارهایی که به دنبال شیوع و بروز بیماری ها بوده اند پژوهش ها به صورت مراجعه مستقیم به افراد و مصاحبه و پرسشنامه و… بوده است. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیشتر افراد از این فناوری های نوین می توان چشم انداز خوبی برای پژوهش های آنلاین متصور بود.

بپرسیم چگونه می تواند در این مسیر کمک کننده باشد؟

بپرسیم در نظر دارد در همین راستا تسهیل کننده ای باشد برای پژوهش هایی از این دست که در گذشته صرفا بر مبنای حضور فیزیکی بوده است، و با سنجش ابعاد مختلف سلامت روان با توجه به جامعه آماری که دارد قدمی هرچند کوچک در این مسیر بردارد. در پژوهش های مرتبط ارتباط بین ویژگی های دموگرافیک و عوامل سلامت از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه بدانیم به طور مثال افسردگی در چه جنسی یا کدام بازه سنی و یا چه طبقه ای از افراد بیشتر است بسیار تعیین کننده و مهم است. وجود امکان سنجش این ارتباط در بپرسیم نقطه قوت ما در این فرایند است و ما می توانیم تحلیل و آنالیز جامعی در این خصوص ارائه دهیم.

امید است بتوان با پژوهش هایی نظیر بررسی افسردگی که توسط بپرسیم انجام شده، به متخصصان این حیطه و افرادی که علاقه مند به این مباحث هستند کمک شایانی شود و در نهایت قدم مثبتی جهت رشد و تعالی جامعه برداشته شود.

Share

مسئول تحقیقات جامعه‌شناسی و روان‌شناسی

نظرات

  1. جاودانی محمدی گفت: اکتبر 17, 2016 at 2:50 ق.ظ

    سلام وخداقوت واحسنتم به ایده وطرحتان دراین زمینه((هدف غائی بپرسیم))
    لطفا در ویرایش مقاله ها و متن هایی که قراربه ثبت همیشگی دارنددقت مضاعفی بفرمایید(عدم اشتباه تایپی)((میزان شیوع شمکلات))و(توضیح واژگان تخصصی)((دموگرافیک))برای درک بهتر توسط مخاطبین!!!ودرنهایت دمتان گرم گرم باد!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *