توضیحاتی پیرامون مشکل ایمیل های تکراری

توضیحاتی پیرامون مشکل ایمیل های تکراری

اگر شما جزو اولین ثبت نامی های بپرسیم بودید احتمالاً یکشنبه هفته پیش با ایمیل های تکراری زیادی از سمت ما روبرو شدید، مشکلی که در ابتدا کوچک بود ولی خیلی زود به خاطر عدم دسترسی به بسیاری از امکانات بزرگتر شد.

شاید یکی از تلخ ترین خاطره های ما از شروع راه اندازی بپرسیم تا کنون ماجرای ارسال ایمیل تکراری بود که واکنش های زیادی را نیز در پی داشت. از آنجا که بپرسیم هیچ وقت قصد اسپم کردن یا ایجاد مزاحمت برای کاربرانش را نداشته و ندارد و سیاست کاری ما بر مبنای شفافیت عملکرد در مقابل کاربرانمان است، لازم می دانیم در ادامه توضیحاتی را پیرامون مشکل رخ داده با شما در میان بگذاریم.

ماجرا از این قرار بود که اسکریپت اطلاع رسانی و گشایش بسته جدید سوال، ساعت ۹:۳۰ صبح یکشنبه اجرا شد اما زمان اجرای آن که همیشه بین ۵ تا ۱۰ ثانیه بود به ۳۰ ثانیه رسید، به خاطر وضعیت معمولا ناپایدار اینترنت این مسئله شک برانگیز نبود تا اینکه نزدیک یک دقیقه شد و متوجه شدم به صندوق ایمیل خودم پی در پی ایمیل ارسال می‌شود. همان لحظه جلوی اجرای اسکریپت گرفته شد اما به خاطر اینکه برای ارسال ایمیل از سرویس دیگری استفاده می‌کنیم، چند هزار ایمیل در صف سرویس دهنده قرار گرفت.

مسئله از لحاظ فنی به خاطر یک اشتباه کوچک از سمت توسعه دهنده و استفاده از api آزمایشی سرویس دهنده پدید آمد؛ و حلقه ای که قرار بود برای هر کاربر یک ایمیل را ارسال کند در هر بار اجرا، کاربران قبلی را نیز در خود شامل می کرد؛ این درخواست ایمیل به سمت سرویس دهنده ایمیل ارسال شد و تمام درخواست‌های (اشتباه) ما در صف ارسال ایمیل قرار گرفت. به این طریق همچون یک دنباله ریاضی، کاربرانی که در بپرسیم از نظر زمانی زودتر ثبت نام کرده بودند بیشتر ایمیل تکراری دریافت کردند.

حالا پس از رخداد اتفاق اشتباه در صدد آن بودیم که بتوانیم جلوی ایمیل هایی که در صف ارسال قرار گرفتند را بگیریم، با پیگیری های مکرر و تماس با سرویس دهنده ایمیل (مستقر در آمریکا)، به دلیل اینکه یکشنبه در این کشور روز تعطیل محسوب شده و اختلاف زمانی زیادی هم با آنها داریم حدود ۱۲ ساعت طول کشید تا بتوانیم جلوی ارسال را بگیریم و صف را خالی کنیم.

در تمام این مدت از یک سو با کاربران صبوری روبرو بودیم که باعث رنجش خاطر آنها شدیم و از سویی دیگر یک به یک افراد تیم بپرسیم تلاش می کردند تا جلوی مشکل فنی را بگیرند و از کاربران دلجویی کنند. و در این بین تصمیم گرفته شد که از تمام کاربرانی که امکان وقوع چنین رخدادی داشتند عذرخواهی کنیم و به پاس صبوری آنها چند امتیاز هرچند ناقابل را تقدیم کنیم.

در نهایت این اتفاق حدود ساعت ۱۱:۳۰ شب به وقت ایران با تماس سرویس دهنده و پاک کردن صف ارسال تمام شد. اما تجربه مدیریت بحران و درس مهمی برای ما بود در بررسی و دقت بیشتر بر مسائل فنی که تاثیر مستقیم برروی کاربر دارند.

از طریق این پست از همه ی کاربران صبور و وفادار بپرسیم تشکر میکنیم که با ما بودند و امیدوارم دیگر هیچ‌گاه با این رخدادها مواجه نشویم.

Share

موسس و مدیر بپرسیم

نظرات

  1. من حسابم اسپم شده چجور باید رفعش کنم؟؟؟؟؟

    • ناهید مظفری گفت: دسامبر 16, 2019 at 12:10 ب.ظ

      سلام روزتون بخیر
      منظورتون از اسپم شده دقیقا چیه؟ یعنی محدود یا مسدود شده حساب کاربریتون؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *