با اطلاعات چه کاری انجام می دهیم؟

با اطلاعات بپرسیم چه کاری انجام می دهیم؟

از زمانی که بپرسیم شروع شد، یکی از سوالاتی که همواره از ما پرسیده می شد این بود که با اطلاعات ما چه کاری انجام می دهید؟

پیش از شروع بپرسیم وقتی که در مرحله نیازسنجی و امکان سنجی و کسب دانش در این حوزه بودیم اساسی ترین سوال و چالش پیش روی ما آن بود که با اطلاعات چه کنیم؟ و نهایتا تصمیم گرفتیم تا بخشی از اطلاعات را به صورت عمومی و آزاد منتشر کرده و سوالات تجاری از سوی بنگاه های اقتصادی را به آنها ارائه کنیم. که با این روش علاوه بر شفافیت بیشتر به کاربران این اختیار را می دهد تا در مورد پاسخ دادن به سوالات تجاری خود تصمیم بگیرند.

از ابتدای شروع به کار تیم بپرسیم هر کدام از افراد این تیم دغدغه های خاصی در زمینه امنیت اطلاعات و حریم خصوصی داشتند و به همین خاطر سعی کردیم تا از امن ترین شیوه های نگهداری، ذخیر و تبادل اطلاعات استفاده کنیم. شاید این تمایز اساسی ما نسبت به سایر رقبای دیگر باشد. قانون اول بپرسیم بر این مبناست که اطلاعات کاربران را تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران قرار ندهیم و به همین منظور سعی کردیم برای حل دغدغه های کاربران، سیستم تجاری سازی را با حفظ این چارچوب بنا کنیم.

حال تصمیم گرفتیم که دانش این حوزه را بیشتر توضیح دهیم تا واضح تر و روشن‌تر، فرآیند استفاده از اطلاعات را توضیح دهم تا بتوانیم پاسخی مناسب برای کاربران خود داشته باشیم.

داده کاوی چیست؟

در متون آکادمیک تعاریف گوناگونی برای داده کاوی ارائه شده اند. در برخی از این تعاریف داده کاوی در حد ابزاری که کاربران را قادر به ارتباط مستقیم با حجم عظیم داده ها می سازد معرفی گردیده است و در برخی دیگر، تعاریف دقیقتر که درآنها به کاوش در داده ها توجه می شود موجود است . برخی از این تعاریف عبارتند از:

  • داده کاوی عبارت است از فرایند استخراج اطلاعات معتبر، از پیش ناشناخته، قابل فهم و قابل اعتماد از پایگاه داده های بزرگ و استفاده از آن در تصمیم گیری در فعالیت های تجاری مهم.
  • اصطلاح داده کاوی به فرایند نیم خودکار تجزیه و تحلیل پایگاه داده های بزرگ به منظور یافتن الگوهای مفید اطلاق می شود.
  • داده کاوی یعنی جستجو در یک پایگاه داده ها برای یافتن الگوهایی میان داده ها
  • داده کاوی یعنی استخراج دانش کلان، قابل استناد و جدید از پایگاه داده ها ی بزرگ
  • داده کاوی یعنی تجزیه و تحلیل مجموعه داده های قابل مشاهده برای یافتن روابط مطمئن بین داده ها

همانگونه که در تعاریف گوناگون داده کاوی مشاهده می شود، تقریبا در تمامی تعاریف به مفاهیمی چون استخراج دانش، تحلیل و یافتن الگوی بین داده ها اشاره شده است. بپرسیم با تکیه بر این دانش و قدرت راه اندازی شد تا بتواند دست به کارهای خارق العاده بزند.

beporsim-data-mining

انبار داده ها

وجود اطلاعات صحیح و منسجم یکی از ملزوماتی است که در داده کاوی به آن نیازمندیم. اشتباه و عدم وجود اطلاعات صحیح باعث نتیجه گیری غلط و در نتیجه اخذ تصمیمات ناصحیح در سازمانها می گردد و منتج به نتایج خطرناکی خواهد گردید که نمونه های آن کم نیستند.

اکثر سازمانها دچار یک خلا اطلاعاتی هستند؛ در اینگونه سازمانها معمولا سیستم های اطلاعاتی در طول زمان و با معماری و مدیریت های گوناگون ساخته شده اند، به طوری که سازمان اطلاعاتی یکپارچه و مشخصی مشاهده نمی گردد. علاوه بر این برای فرایند داده کاوی به اطلاعات خلاصه و مهم در زمینه تصمیم گیریهای حیاتی نیازمندیم.

بپرسیم با ذات بی طرفی و داشتن جامعه کاربران گسترده می تواند انبار داده خوبی برای اطلاعات موردنیاز شما باشد.

تبدیل داده ها

هنگامی که داده های مورد نیاز انتخاب شدند و داده های مورد کاوش مشخص گردیدند، معمولا به تبدیلات خاصی روی داده ها نیاز است، نوع تبدیل به عملیات و تکنیک داده کاوی مورد استفاده بستگی دارد؛ از تبدیلاتی ساده همچون تبدیل نوع داده ای به نوع دیگر تا تبدیلات پیچیده تر همچون تعریف صفات جدید با انجام عملیاتهای ریاضی و منطقی روی صفات موجود.

کاوش در داده ها

داده های تبدیل شده با استفاده از تکنیکها و عملیاتهای داده کاوی مورد کاوش قرار می گیرند تا الگوهای مورد نظر کشف شوند.

تفسیر نتیجه

اطلاعات استخراج شده با توجه به هدف کاربر تجزیه و تحلیل و بهترین نتایج معین می‌گردند . هدف از این مرحله تنها ارائه نتیجه (بصورت منطقی و یا نموداری) نیست ، بلکه پالایش اطلاعات ارایه شده به کاربر نیز از اهداف مهم این مرحله است.

بپرسیم چه می‌کند؟

بپرسیم در ابعاد فنی با استفاده از پلتفرم خاص خود پاسخ های دریافت شده کاربران را گرفته و این داده ها را انبار می‌کند. متخصصان اطلاعات بپرسیم بین داده های انبار شده را مطابق نیاز کاوش می‌کنند و اطلاعات مورد نیاز خود را انتخاب می‌کنند. داده های انتخاب شده تفسیر می‌شوند و مطابق هدف تجزیه و تحلیل می‌گردند تا جزئیات بهتری بدست بیاید. در مرحله آخر نتایج تفاسیر را به صورت اینفوگرافی یا اطلاعات آماری به صورت آزاد منتشر می‌کنیم تا عقاید و افکار جامعه به صورت دقیقتری برای همه ملموس باشد. این گزارش ها آزاد و شفاف هستند و با تکیه بر پاسخ های شما تهیه می شوند تا همه بتوانند نظر خود را انعکاس دهند.

تا کنون سوالات ما تجاری نبوده اند ولی از این به بعد برخی از بسته های سوالات ما که تجاری بودن آن برای کاربر مشخص خواهد شد، پاسخ هایشان را در اختیار شرکت ها قرار می دهیم تا بتوانند در فرآیند بهبود عملکرد خود از آنها استفاده کنند و سنجش دقیقتری از نظرات مردم داشته باشند. کاربران بپرسیم حق انتخاب برای شرکت کردن در بسته های تجاری دارند، اما با پاسخ دادن به آنها علاوه بر کمک به بپرسیم، کمک شایانی به صنایع داخل کشور برای بهبود محصولات آنها خواهد بود که نتایج آن به محصولات مورد مصرف خود شما بازخواهد گشت.

ما تمام تلاش خود را می کنیم تا حریم خصوصی شما که مهمترین دغدغه ما از آغاز راه اندازی تا کنون بوده حفظ شود. پاسخ ها در پایگاه داده ما به صورت ابری و در امن ترین حالت ممکن ذخیره می شود؛ در ابعاد فنی تحت هیچ شرایطی پاسخ ها مشخص نیست برای کدام کاربر است و در گزارش ها ما اتکا به جامعه بپرسیم داریم تا بتوانیم واقعیت ها را انعکاس دهیم.

Share

موسس و مدیر بپرسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *