کسب و کارها چگونه از تحقیقات بازار استفاده می‌کنند؟

استفاده از تحقیقات بازار

درحالیکه تحقیقات بازار برای شروع کسب و کار امری حیاتی است، برای کسب و کارهای قدمت‌دار نیز ضروری است تا بتوانند منافع را افزایش دهند. اطلاعات دقیق و صحیح از بازار، هدف بازار (مشتریان) و رقبا امکان توسعه‌ی یک برنامه موفق بازاریابی را می‌دهد.

تحقیقات بازار عبارت است از:

تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به مصرف‌کنندگان، رقبا و اثربخشی برنامه‌های بازاریابی.

کسب و کارها چگونه از تحقیقات بازار استفاده می‌کنند؟

صاحبان کسب و کار از تحقیقات بازار برای مقاصد زیر استفاده می‌کنند:

۱- تعیین و امکان سنجی یک کسب و کار جدید.

تحقیقات بازار یک جزء ضروری از طرح کسب و کار برای یک کسب و کار نوپا است. اگر تحقیقات بازار تقاضا برای محصول یا سرویس را نشان ندهد، کسب و کار مطرح شده احتمالا پایدار نخواهد بود.

۲- تست محبوبیت یک کالا یا سرویس جدید.

برای پاسخ دادن به نیاز مصرف کنندگان.

۳- یافتن و توسعه بازارهای جدید.

رصد کردن صنعت و گرایشات اقتصادی و توسعه استراتژی‌ها برای انطباق کسب و کار با تغییر محیط.

۵- تعیین سطح بهینه محصول.

چه زمانی، کجا و چطور یک محصول باید توزیع شود.

۶- بهبود جنبه‌های کسب و کار.

مانند خدمات مشتریان

۷- توسعه استراتژی‌های رقابتی.

برای مثال، تنظیم قیمت‌های رقابتی برای محصولات/خدمات و یا مشخص کردن آنکه چطور محصولات/خدمات و خدمات مشتریان شما با دیگر رقبا مقایسه می‌شود.

۸- توسعه‌ی استراتژی بهینه برای پیشرفت.

چطور پیام بازار هدف را بوسیله برندیگ، تبلیغات به روش سنتی، و/یا شبکه‌های اجتماعی دریافت کنید.

روش‌های انجام تحقیقات بازار چیست؟

راه‌های مختلفی برای انجام تحقیقات بازار موجود است که این راه‌ها عبارتند از:

نظرسنجی مشتریان:

این کار از روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که این روش‌ها عبارتند از مصاحبه نفر به نفر، «نظرسنجی رضایتمندی»، تماس تلفنی، کمپین‌های ایمیلی و یا (به طرز فزاینده‌ای) آنلاین. روش ایمیل‌های سنتی یا تماس تلفنی به دلیل هزینه‌ی آن‌ها و کم بازخورد بودن (اکثر مردم آن‌ها را آزار دهنده می‌دانند.) روز به روز کاهش می‌یابند. بسیاری از کسب و کارها یک فرم نظرسنجی از مشتریان را در محل مشخصی قرار می‌دهند  (یا با صورت‌حساب ارائه شده) ارائه می‌دهند تا مشتریان نظرات خود را درج کنند.

کسب و کارهای مبتنی بر وب، از حضور آنلاین خود برای تحقیقات بازار در راستای تشویق مشتریان به ارائه بازخورد در وبسایت و یا شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند (یک پرسشنامه کوتاه مبتنی بر وب درباره محصولات و خدماتتان یک روش ساده و کم هزینه برای نظرسنجی از مشتریان است).

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، لینکدین، توییتر و … یک گفتگوی دوطرفه در میان شما و مشتریانتان را فراهم می‌کنند تا بتوانید سریعا به بازخورد مشتریان خود در رابطه با محصول یا پیشنهاد خدماتتان دست پیدا کنید و باعث شوید مشتریان شما حس کنند که به نظراتشان اهمیت می‌دهید. متاسفانه شبکه‌های اجتماعی ممکن است حرکت رو به عقب باشند، چراکه آمارها می‌گویند مردم بیشتر علاقه دارند نظرات یا انتقادات منفی خود را ابراز کنند تا نظرات مثبت خود را. خدمات مشتریان ضعیف و بررسی‌های منفی محصولات می‌تواند منجر به عیب‌جویی گسترده شود و برای کسب و کارها فاجعه باشد.

آزمایش محصول یا مطالعات کاربردی – ارائه‌ی نمونه‌هایی از محصول جدید به مشتریان در محیطی پویا و اندازه‌گیری بازخوردها. بازخورد مستقیم مشتری می‌تواند برای ایجاد تغییرات در محصول به اندازه مورد نیاز و یا قیمت‌گذاری مناسب استفاده شود. آزمایش محصولات برای کسب و کارهایی مانند خدمات مواد غذایی مناسب است که مایل به اضافه کردن مورد جدید به منوی خود می‌باشند.

گروه‌های تمرکز – این جلسات با گروه‌هایی از مردم صورت می‌گیرد که موضوع این جلسات اسکریپت یا مباحث Q&A می‌باشد و همراه با یک ناظر برگزار می‌شود. گروه‌های تمرکز می‌توانند اطلاعات بسیار مفیدی را جمع‌آوری کند اما سازماندهی آن دشوار است و برای یک کسب و کار کوچک بسیار پرهزینه است. در حال حاضر انجام این گروه‌ها به صورت آنلاین رو به افزایش است.

مشاهده مستقیم – این روش شامل تماشا و یا ضبط رفتار مشتریان (مانند جلوی یک فروشگاه) است برای آنکه مشاهده کنیم آن‌ها نسبت به نمایش یک محصول جدید چطور بازخورد نشان می‌دهند.

توجه داشته باشید که به دلایل امنیتی و حریم خصوصی، تنها تماشای ویدیوهای ضبط شده در محیط عمومی امکان پذیر است، در غیر اینصورت می‌بایست مشتری بداند که ویدیو در حال ضبط شدن است. از محسنات روش مشاهده مستقیم میتوان به اینکه اطلاعات جمع‌آوری شده، برخورد طبیعی مشتری است (در حالی که در بسیاری روش‌های نظرسنجی مشتری می‌تواند مبهم پاسخ دهد) اشاره نمود، اما این روش تحقیقات بازار بسیار زمان‌بر است.

منبع

Share

مسئول روابط عمومی بپرسیم

نظرات

  1. […] »» بیشتر بخوانید: کسب و کارها چگونه از تحقیقات بازار استفاده می‌کنند؟ […]

  2. […] »»بیشتر بخوانید: کسب و کارها چگونه از تحقیقات بازار استفاده می کنند؟ […]

  3. […] پیشین به اهمیت تحقیقات بازار، کاربرد تحقیقات بازار و نحوه استفاده از آن […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *