۴ مرحله تحقیقات بازار برای دسترسی به موفقیت

۴ مرحله تحقیقات بازار برای دسترسی به موفقیت

از میان هر ده استارتاپ یا کسب و کاری که شروع به کار می‌کنند، در حدود ۹ گروه از آنان شکست می‌خوردند؛ هم‌چنین آمارها نشان می‌دهند ۴۲ درصد محصولات نوظهور به فروش نمی‌رسند چراکه محصول تولید شده خواهان ندارد.

در واقع اینکه ایده‌ی کسب و کار شما از نظر خود و اطرافیانتان چقدر ناب و جالب است به تنهایی برای موفقیت کسب و کارتان کافی نیست، برای شروع حتما لازم است همانطور که در مطلب «قبل از شروع کسب و کار ایده خود را بسنجید» هم اشاره کردیم ایده خود را بسنجید و از وجود بازار و یا مشتریان برای آن مطمئن شوید.

با اندکی دقت در می‌یابیم که بهترین منبع سنجش ایده، مشتریان هستند؛ همان‌ کسانی که مخاطبین کسب و کار ما هستند. در دنیای امروز دستگاه‌های هوشمند، شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای مبتنی بر پلتفرم‌های متنوع بخش اعظمی از زندگی روزمره افراد را تشکیل می‌دهد و هریک از ما زمان بسیار زیادی را صرف این تکنولوژی‌ها می‌کنیم. در هنگامی که قصد ایده‌سنجی داریم این شبکه‌ها و دستگاه‌ها تبدیل به یک فرصت برای شروع یک کسب و کار می‌شوند.

از انواع روش‌هایی که با استفاده از این فرصت‌ها می‌توانیم به ایده‌سنجی خود کمک کنیم، استفاده از پلتفرم‌های نظرسنجی است. در یکی از پست‌های گذشته که با نام «اهمیت نظرات شما» در اختیارتان قرار گرفته شده است، به یکی از انواع این پلتفرم‌ها که گستره بزرگ و جهانی‌ای دارد اشاره کرده‌ایم.

مسیر‌هایی که برای موفقیت استارت‌آپ یا کسب و کار نوپای خود می‌بایست بپیمایید ۴ مرحله خواهد بود.

۱. مشکلاتی که حل می‌کنید را بشناسید

مرحله شناسایی مربوط به زمانیست که شما نه تنها مشکل خود، بلکه راه‌حل آن نیز برایتان روشن شده است. اینجا زمانیست که شما باید اولین مرحله از سنجش بازار را اجرا کنید.

یک کمپانی با نام «پرداخت لمسی» را در نظر بگیرید. تصور کنید شرکت مذرکور که در حال حاضر غیرفعال است، در زمینه بیومتریک وارد بشود، حال سنجش بازار به موسسین نشان می‌دهد که مصرف کنندگان نیازی به استفاده از اثر انگشت در پرداخت خود نمی‌بینند.

تا این اواخر، مردم هنوز سودمندی این تکنولوژی را درک نکرده بودند؛ بویژه تا قبل از آنکه کارت اعتباری ۴۰ میلیون مصرف کننده هک شود.

حال با استفاده از شناسایی مشکلی که قصد حل آن را دارید، از سرنوشت «پرداخت لمسی» برای خودتان جلوگیری کنید. آیا مشکل هنوز وجود دارد؟ آیا می‌توانید بر آن غلبه کنید؟ این می‌تواند دلیل وجود بیزنس شما باشد. اما اینجا توقف نکنید. برای اندازه‌گیری پتانسیل بازار و بدست آوردن داده‌های رقابتی، یک تحقیقات دست اول را با استفاده از سرویس‌های آنلاین اجرا کنید.

در حالت ایده‌آل، شما می‌بایست به کاربرانی بصورت تصادفی و ناشناس بیابید تا بتوانید به یک چشم انداز خوب از محصول خود دست پیدا کنید. شما می‌توانید به نظرات واقعی مشتریان بالقوه خود با استفاده از جلسات نفر به نفر، شبکه‌های اجتماعی و یا پست‌های دست جمعی دسترسی پیدا کنید.

۲. نور سبز بر ادراک خود بتابانید

اگر اعتماد به نفس آن را دارید که ایده‌تان جذاب است، حال از خودتان بپرسید: آیا من ‌میتوانم محصولی بسازم که مردم آن را بخواهند؟ این مرحله‌ی اعتبار سنجی است که شما از شهود خود از داده‌های قابل اعتماد یک نسخه پشتیبان ذخیره می‌کنید.

WebTV را به عنوان مثال در نظر بگیرید، این مجموعه با پخش یک برنامه‌ی تعاملی نتوانست به فرض خود اعتبار ببخشد. در سال ۱۹۹۶، WebTV وعده داد که اینترنت را به خانه‌های بیشتری بدون استفاده بیشتر از کامپیوترهای خانگی «PC» بیاورد. موضوع جالبی بود که به دلیل مشکلات گنگ شده بود، و البته راس مشکلات آن نیاز بود.

این سوالی بود که مدیران مجموعه در پرسیدن آن شکست خوردند: آیا مردم می‌خواهند که مرور صفحات وب و چک ایمیل‌هایشان را از طریق تلویزیون انجام دهند؟

مردم ۲۰ سال گذشته علاقه‌ای نداشتند که با استفاده از تلویزیون‌هایشان صفحات وب را مرور کنند، همانطور که اکنون نمی‌خواهند.

در نهایت مشخص شده است؛ که کمتر از ۱۰ درصد افرادی که تلویزیون دارند از آن برای مرور وب استفاده می‌کنند و درصد کمتری نیز برای بازی کردن، چک کردن ایمیل یا خرید اینترنتی از آن استفاده می‌کنند. با قبول کردن این درصدها حتی برای زمان حال، ایده‌ی مذکور قطعا برای زمان خود مناسب نبوده است.

حضور مناسب در یک بازار خوب امری حیاتی‌ست، پس شما می‌بایست آنچه که برای مصرف کنندگان نهایی شما می‌خواهند را مشخص کرده و برای رسیدن به آن هدف تلاش کنید. برای مشخص نمودن این موضوع، داده‌های کمی و کیفی را در قالب مصاحبه‌های نفر به نفر و یا نظرسنجی‌های ناشناس جمع‌آوری کنید. چه نکته‌ای در داده‌هایتان لازم دارید برای صحبت با تیم تولید یک محصول؟ شما نیاز دارید که نشان دهید داده‌های شما قابل هضم و کوچک باشند تا همزمان قابل حفظ در حافظه و تاثیر گذار باشد.

۳. با سلیقه مشتری تنظیم کنید

تبریک! شما به مرحله‌ی پیشرفت فعالیت رسیدید. مردم علاقه خود به محصول شما را نشان دادند و می‌توانید آغاز به تبدیل مصرف کننده به مشتری کنید. حال زمان آن رسیده که بر نظرسنجی‌ها تمرکز کنید، اما سوال هنوز باقیست، چطور؟

به سال ۱۹۹۸ بازگردید، زمانی که سایت boo.com تصمیم گرفت تا تبدیل به اولین فروشگاه فروش لوازم ورزشی در جهان شود. این سایت دارای یک مارکت ۶۰ میلیارد دلاری، یک سرمایه گذار ۱۳۰ میلیارد دلاری و مزیت اولین بودن در زمینه‌ی خود بود. در روز راه‌اندازی، سایت در حدود ۵۰ هزار بازدید کننده به دست آورد. با این حال تنها ۲۵۰ نفر سفارش ثبت کردند، در حدود فقط ۰/۲۵ درصد.

شرکت موسس، تحقیقات لازم برای آنکه بدانند مصرف کنندگان تکنولوژی لازم برای استفاده از سایت را دارند یا خیر را انجام نداده بود، لذا دانلود‌ها بسیار کند بود، قیمت‌ها از حدی که مصرف کنندگان توقع داشتند بالاتر بود بخصوص با توجه به زمانی که صرف حمل و نقل کالا برای رساندن به مشتری صرف می‌شد.

برای آنکه از پس مشکلاتی این چنین برآیید، می‌بایست به بررسی واکنش‌ها حتی پس از راه‌اندازی سرویس، جمع‌آوری بازخورد‌ها از مصرف کننده‌گان برای بازدهی بیشتر و تنظیم خواسته‌هایشان بپردازید. کمبود‌های خود را کشف کنید. آیا شما یک دکمه فرخوان (Call To Action) با محتوای جذاب برای صفحه اول سایت خود دارید تا باعث انگیزه کاربران برای ثبت نام شود؟ رفتار‌های آن‌ها را آنالیز کنید تا متوجه شوید چه کسی اقدام به استفاده نمی‌کند، مخصوصا بعد از مشاهده قیمت‌ها و و جزییات دیگر محصول شما.

توضیح: Call to Action یا «دکمه فراخوان» قسمتی از بنر است که در حقیقت کاربر را تشویق می‌کند که برای کسب اطلاعات بیشتر وارد URL متصل به بنر شود.

۴. کشش را به حرکت تبدیل کنید

شما محصول مناسب بازار را به دست آورده‌اید و مقیاس مرورگر شما، تعداد زیادی بوده‌اند. حال آیا قصد دارید که به مرحله‌ی رشد کار خود را توسعه دهید؟ آیا می‌توانید به بازار جدید وارد شوید؟ شما می‌بایست هزینه‌های جذب مشتری را در مقابل ارزش‌ طول عمر بسنجید.

در حدود ۷۰ درصد از استارتاپ‌ها به دلیل مقایسه‌های ناقص شکست می‌خورند، این نشان می‌دهد که سنجش و مقایسه چقد می‌توانند ماهرانه باشند. اگر متوجه شده‌اید که محصول اشتباهی ساخته‌اید، امکانات نامتناسبی به آن افزوده‌اید، افراد زیادی را بی‌دلیل استخدام کرده‌اید و به پول کافی دست پیدا نکرده‌اید، می‌بایست هرچه سریع‌تر به مقایسه بپردازید.

روی نمونه کار خود تمرکز کنید و در صورتی که نیاز به تغییر بازار داشتید، آن را با بازار جدید وفقدهید. همواره می‌بایست این روند را در دستور کار خود قرار دهید. برای مقایسه با روش پایدار، شما به بخش بزرگتری از بازار نیاز دارید. پس بازار خود را در مقابل بازار رقبای کلیدی خود ویا حتی بازار‌های متفاوت مورد تست قرار دهید، بازارهای محلی و یا جمعیتی. بر فرق قائل شدن برای محصولتان تمرکز کنید با تطبیق پیغام خود برای سبقت از رقبا.

در فضای استارتاپ‌ها، شما موظف به اشتباه هستید. موفقیت تنها به واکنش‌های شما در مقابل اشتباهات بستگی دارد. آیا شما از قدم‌های اشتباهتان درس گرفته و رو به جلو حرکت می‌کنید؟ و یا شما نشانه‌هایی که محصول شما را برای بازار مناسب نمی‌بینند را نادیده می‌گیرید؟

تمام اطلاعاتی که نیاز دارید در دسترس شماست،‌ فقط می‌بایست کمی بررسی کنید.

منبع

Share

مسئول روابط عمومی بپرسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *